O odpadu s hodnotou větší než Amazon a digitalizaci odpadového trhu

29. 5 .2019, Redakce CYRKL

Vítězem Statistika roku 2018, soutěže pořádané britskou královskou společností statistiků Royal Statistical Society, je číslo 90,5 %. Pokud Vás toto oznámení neposlalo do kolen vězte, že to teprve přijde, protože se jedná o podíl plastového odpadu, který se nikdy nezrecykloval.

 

Hodnota odpadu větší než valuace největších firem světa

Pro nás jsou z tohoto nechtěného daru, který se kupí v antroposféře, zajímavé především dvě věci. Jednak že okolo nás v přírodě tak dnes najdeme téměř 6 miliard tun plastového odpadu. A to ať už se potápíte u Velkého bariérového útesu, anebo se jdete projít do Českosaského Švýcarska. Ale zároveň se jedná o materiál, který pokud vynásobíme současnou tržní cenou plastového odpadu, tak dojdeme k hodnotě větší, než je valuace společnosti Google, Amazon a Microsoft dohromady. A to je vážně hodně! Než se nám ale zatočí hlava z představy našeho business planu na svážení plastového odpadu, podívejme se jaká je situace u nás. To je totiž ještě zajímavější.

V roce 2018 jsme jako obyvatelé České republiky vyprodukovali zhruba 35 milionů tun odpadu. Na každého z nás, tak ročně připadá více než půl tuny. Zatímco část jsme spálili a další část recyklovali, tak obrovské množství především komunálního odpadu stále mizí na skládkách. Kdyby Česká statistická společnost vydávala rovněž statistiku roku, dovolil bych si navrhnut číslo 45 %. To je totiž proporce komunálního odpadu, která končí na skládkách bez další možnosti efektivního využití materiálu a našeho třídícímu systému barevných popelnic navzdory. Pokud dnes díky studii Institutu Cirkulární Ekonomiky a firmy JRK víme, že cca 80 % materiálů ze směsného komunálního odpadu jsme schopni využít jako druhotnou surovinu a dáme hodnotu symbolických 1 500 Kč na tunu materiálu, tak zjistíme, že na skládky posíláme materiály v hodnotě 54 miliard korun čili částku odpovídající ročnímu přijmu Hlavního města Prahy.

 

Místo perspektivního průmyslu požáry a negativní dopady na lidské zdraví

Místo cenných druhotných surovin, příjmů daní z rozvoje recyklačního průmyslu, pracovních míst a nových inovací a technologií máme ale velmi úzký okruh soukromých společností, které ze situace umožňující levné skládkování výrazně benefitují. A to už velmi dlouho. Zatímco u našich západních sousedů již čile recyklují a používají druhotné suroviny místo čím dál tím vzácnějších primárních komodit, tak u nás se předstírá, že skládky jsou moderní a zajištěné a že vše je vlastně v pořádku. Není a celé to připomíná podnikání „fialových sak“ devadesátých let, kdy velmi úzká skupina podnikatelů profituje na úkor celé společnosti. Naše společenské ztráty nejsou ale pouze finanční, ale také environmentální. Všech 180 skládek, které na území Česka máme, dlouhodobě způsobují vysoce negativní dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel přilehlých sídel. Hasičský záchranný sbor ČR reportuje, že častěji než za každých deset hodin vyjíždějí k požárům na skládce. Ukázkový příklad špatné praxe je pak motolská skládka v Praze, kde se kloubí korupční jednání odpadové společnosti, zapojení místních politiků a na konci sanace nebezpečné skládky za půl miliardy a hrozba zamoření vedlejšího lesa.

 

Proč jsme založili CYRKL

Burzu druhotných surovin cyrkl.cz jsme postavili, protože věříme, že tohle do naší moderní společnosti nepatří. Chceme díky tomuto online nástroji nastavit transparentnost na trhu a demokratizaci v nakládání se zdroji. Firmy a obce si začínají velmi dobře uvědomovat jakou hodnotu jejich odpady mají a odmítají být i nadále v nevýhodném vztahu, kdy dnes často za vytříděný odpad platí více než za směsný. To je pohrdáním časem, zdroji a kreativitou nás všech. Věříme, že budoucnost je jiná; decentralizovaná, inovativní a transparentní. Protože míra 90,5 % nerecyklovaného plastu a ušlá hodnota rovnající se ceně největších firem světa jsou především problémem absence kreativity, zodpovědnosti za to, že mnoho zdrojů včetně stavebních materiálů dnes postupně pomalu, ale jistě docházejí. Přitom stačí změnit úhel pohledu a nedívat se na plasty a jiné odpady jako na problém, ale na neuvěřitelnou příležitost, která nás doslova obklopuje.

Burza druhotných surovin cyrkl.cz tak funguje jako digitální tržiště a zprostředkovatel obchodu mezi firmami, které shání druhotné suroviny, a těmi, kteří mají co nabídnout. Firma nebo obec se může na stránkách jednoduše registrovat a nalézt v jednoduchém filtrování podle typu materiálu a vzdálenosti komoditu, která je vhodná pro jeho výrobu. Obráceně může zadat nabídku a těšit že náš tým bude pracovat za něho a najde mu vhodného kupce. Celé řešení je v současné době pro nově registrující zdarma.

‐ Redakce CYRKL

Artikel teilen:
Link kopieren

Cyrkl in den Medien