Magazín

"Cyrkl je pro mě nejzajímavější narušitel současného odpadářského klídečku," říká Soňa Jonášová

24. 7. 2019 „Soni, rádi bychom měli na Cyrklu pro každý materiál kvalitního ambasadora, který by šířil myšlenku celé platformy dál. Tebe bychom rádi poprosili o úvodní slova…“ Dlouho jsem nedostala těžší zadání. O cirkulární ekonomice, tématech s ní souvisejících a ekologických inovacích píšu často, takže by se mohl úvodník zdát jako předkrm před dalšími, těžšími sousty. Opak je pravdou. Cyrkl je pro mě jedním z nejzajímavějších projektů a jestli všechny souvislosti a neviditelné nitky pevných vztahů českého odpadářského byznysu Cyrila a Lauru nezničí, tak to bude pro nás všechny další významný bod evoluce nakládání se zdroji. Proto není zrovna dvakrát lehké psát úvodník, protože sama jsem v bedlivém očekávání dalšího vývoje. O platformě se totiž mluví od doby, kdy jsem se vrhla do cirkulární ekonomiky. Některé tu byly, některé byly teprve v plánu. Takhle po hlavě a takovým stylem do toho ale ještě nikdo nikdy neskočil. Mojí snahou je tedy hledat odpověď na otázku PROČ? 

Více

Akcelerace z 10 na 100 000. Nové typy materiálů, aneb jak najít ten nejvhodnější na svoji výrobu.

26. 6. 2019 Zorientovat se ve světě inovativních materiálů je stále komplikovanější, jen za posledních sto let vzrostl jejich počet z pouhých několika desítek na více než sto tisíc. Vybrat tedy ten nejvhodnější materiál a udržet si přehled v aktuálních inovacích a trendech je pro designéry, architekty i výrobní firmy stále obtížnější. I proto se naše plaforma CYRKL rozhodla ve snaze o edukaci spojit s mezinárodní sítí materiálových knihoven matériO, konkrétně s pobočkou v Praze.

Více

O odpadu s hodnotou větší než Amazon a digitalizaci odpadového trhu

29. 5. 2019 Vítězem Statistika roku 2018, soutěže pořádané britskou královskou společností statistiků Royal Statistical Society, je číslo 90,5 %. Pokud Vás toto oznámení neposlalo do kolen vězte, že to teprve přijde, protože se jedná o podíl plastového odpadu, který se nikdy nezrecykloval.

Více

Nové recyklační technologie jako zdroj konkurenceschopnosti českých firem

23. 4. 2019 Najít ty správné technologie, na nichž lze postavit nové produkty, však není vždy zcela lehké a skýtá to řadu úskalí, proto je vhodné při vyhledávání nových technologií a jejich implementaci do firmy spolupracovat se zkušenými odborníky. Finančně si nyní lze pomoci i z nového programu na podporu cirkulární ekonomiky.

Více

Přihlaste se do soutěže Přeměna odpadu na zdroje 2019

14. 4. 2019 CYRKL je hrdým odborným partnerem soutěže pořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Pouze do zítřka máte možnost přihlásit se se svojí realizací přeměny odpadu na zdroj. Soutěž doporučujeme a fandíme!

Více

Ekonomické zpomalení na obzoru a cirkulární ekonomika jako záchranný kruh

13. 2. 2019 Stejně jako v přírodě, kdy po energickém jaře, přichází příjemné léto, následované pomalejším podzimem a krutou zimou, ekonomika chodí v cyklech, které se vyznačují jinou úrovní spotřeby (a generování odpadu) a investic. Po příjemném létě se zdá, že i v národních ekonomikách začíná přicházet podzim jako předvoj období zimy. Snižuje se ziskovost firem, velikost investic do nových startupů, akciový trh výrazně poklesl a domácnosti po rozmařilém období více šetří. Nastává fáze, ve které i firmy budou méně investovat do inovací v podobě přelomových nových produktů a služeb a zaměří se více na inovace, které šetří jejich zdroje a optimalizují jejich podnikání.

Více

Vyhláška ASFALTOVÉ SMĚSI ve Sbírce zákonů

3. 6. 2019 Přání mnoha společností byla konečně vyslyšena! Do České legislativy byla zařazena vyhláška na asfaltové směsi, vyhláška nabyla účinnost k 1. 6. 2019.

Více

Jak jsme designovali webovou platformu na míru odpadu

2. 4. 2019 Burzu druhotných surovin CYRKL vybudoval s celým týmem expertů Cyril Klepek, inovační konzultant specializující se na oblast Cirkulární ekonomiky a CEO společnosti CYRKL. Internetoví designéři z kanceláře Švejda a Goldmann navrhli a zrealizovali webovou platformu, kterou naprogramovalo vývojářské studio BlueGhost. Nyní máte možnost nakouknout do zákulisí celého projektu.

Více

Cirkulární inovace v 5 krocích

6. 2. 2019 Stavět business tak, aby byl atraktivní pro lidi, shovívavý k planetě a profitabilní pro firmu je inovační výzva jako řemen. I z tohoto důvodu se snažíme fimám pomáhat v přechodu z lineárního na cirkulární business model. A protože cirkulární ekonomika je také o sdílení zkušeností, několik jich v tomto článku uvádíme.

Více

Vyšla unikátní Studie Cirkulární Česko

17. 1. 2019 Cirkulární ekonomika je jedním z prioritních témat Evropské unie. Přináší příležitost materiálové soběstačnosti, vytváří nová pracovní místa a otevírá prostor pro investice do udržitelných inovací. Pro většinu českých firem se však stále jedná o nový pojem.

Více

Cyrkl v médiích