Akcelerace z 10 na 100 000. Nové typy materiálů, aneb jak najít ten nejvhodnější na svoji výrobu.

26. 6 .2019, CYRKL ve spolupráci s Eliškou Knotkovou, matériO Prague

Zorientovat se ve světě inovativních materiálů je stále komplikovanější, jen za posledních sto let vzrostl jejich počet z pouhých několika desítek na více než sto tisíc. Vybrat tedy ten nejvhodnější materiál a udržet si přehled v aktuálních inovacích a trendech je pro designéry, architekty i výrobní firmy stále obtížnější. I proto se naše plaforma CYRKL rozhodla ve snaze o edukaci spojit s mezinárodní sítí materiálových knihoven matériO, konkrétně s pobočkou v Praze.

„Naším cílem je inspirovat klienty napříč kreativními i technickými obory a pomoci jim hledat nejvhodnější materiálová řešení. Zaměřujeme se na materiály inovativní, tedy takové, které jsou něčím specifické ať už esteticky, funkčně nebo snahou o snížení environmentálního dopadu. Naše online databáze čítá přes 8000 materiálů a v našem showroomu jich máme více než 2500 v podobě fyzických vzorků těch nejzajímavějších z nich“, uvádí Eliška Knotková a pokračuje představením celého konceptu.

Knihovna materiálů matériO Prague     

Z důvodu právě zmíněné rostoucí komplexity vznikl v Paříži koncept materiálových knihoven matériO, který se postupně rozrostl v mezinárodní síť s osmi pobočkami. Jedna z nich sídlí od roku 2011 také na pražském Břevnově. S ostatními pobočkami v Evropě, Asii a Africe ji spojuje kromě vášně pro inovativní materiály také rozsáhlá online databáze s více než 8300 materiálovými ID kartami. Do databáze je možné nahlédnout nejen přímo v knihovně, ale v případě, že jste členem matériO, můžete v ní vyhledávat také z pohodlí domova či kanceláře.

Do showroomu matériO Prague přichází především architekti, designéři, návrháři a makeři, kteří si neví rady s materiálovým řešením pro svůj projekt. Pro inspiraci jim je k dispozici přes 2 500 fyzických vzorků materiálů. Pokud však není cílem pouze získání inspirace a přehledu o novinkách ve světě materiálů, ale na hledaný materiál jsou kladeny specifické požadavky, mohou klienti využít službu materiálových rešerší na míru. V rámci nich získají výběr těch nejrelevantnějších materiálových možností splňujících zadaná kritéria i s kontakty na jejich výrobce.

matériO Prague

matériO je nezávislé na výrobcích materiálů. Do showroomu a databáze se tak dostane pouze materiál, který se vyznačuje výjimečnými estetickými či funkčními vlastnostmi nebo zajímavou technologií výroby. Vystavené vzorky jsou pro snadnější orientaci rozděleny do skupin na plasty, papír, sklo, kovy, dřevo, kompozity, keramiku, kámen, textil, a v sekci nazvané „ostatní“ se pak nachází materiály, které se těmto tradičním kategoriím vymykají.

matériO Prague se stále více zaměřuje také na aspekt udržitelnosti a pomáhá klientům s výběrem materiálů v souladu s principy cirkulární ekonomiky. Volba vhodného materiálu může totiž hrát významnou roli ve snížení environmentálních dopadů výsledného produktu. Ostatně o tom byla i letošní konference Sketch the Change, kde jsme rádi, že vystoupili i kolegové z CYRKL. 

Cyril Klepek

 

Nové trendy v materiálech

V knihovně se nachází mnoho materiálových vzorků, které jsou z tohoto pohledu velmi slibné. Například biopolymer z odpadního fritovacího oleje, alternativa kůže z bakteriální celulózy, náhrada sádrokartonu z recyklovaných nápojových kartonů a mnohé další.

O novinkách, světových trendech a materiálových inovacích se můžete pravidelně dozvídat prostřednictvím seminářů matériO Fresh! Konají se čtyřikrát do roka a kromě toho, že jsou nabité informacemi, slouží také jako forma networkingu. Ve spolupráci s matériO Prague vzniká i obsah magazínu Material Times. Redakčně zpracované články můžete sledovat na ww.materialtimes.cz nebo v tištěném vydání.

 

‐ CYRKL ve spolupráci s Eliškou Knotkovou, matériO Prague

Udostępnij artykuł:
Skopiuj link

Cyrkl w mediach