Data, strojové učení a druhotné suroviny aneb Burza druhotných surovin nabírá na cirkulárních obrátkách

24. 9 .2019, Cyril Klepek

Cirkulární burza odpadů. Na středoevropském trhu již 5 měsíců funguje digitální tržiště pro obchodování s přebytečnými materiály, druhotnými surovinami a odpady. Pilotní běh ukazuje velmi dobré výsledky. Nyní spouštíme automatizovaný proces v rámci, kterého bude vložený inzerát strojově vyhodnocen a v reálném čase přeposlán na relevantní firmy se zájmem o danou komoditu.

A znáte tenhle? Sejdou se Data, Strojové učení a Druhotné suroviny a Data povídají...

Ne. Tenhle vtip, jakkoliv humorně by šel rozvést opravdu znát nemůžete. Tihle tři totiž pravděpodobně o sobě nikdy ani neslyšeli, natož aby se v reálném světě potkali. A to je velká škoda pro nás pro všechny, protože tihle tři by si při optimalizaci nakládání se zdroji vážně rozuměli. Výsledkem absence vzájemného poznání je i to, že letošní Earth Overshoot Day, tedy den, ke kterému nám došli celoplanetární zdroje, které je planeta schopna během jednoho roku poskytnout, nastal opět rekordně brzo a to již 29. července. Tato statistika od Global Footprint Network již letos zalarmovala v květnu Evropu a již 17. dubna se bez velkého zájmu médii konalo i české Overshoot Day. Pokud si k tomuto připočteme miliony tun materiálů jdoucí ročně v Česku na skládku je nejvyšší čas abychom věci začali řešit. A to pomocí jiného přemýšlení a řešení, než které nás dostalo do současného stavu.

Cyrkl na to jde jinak a vytvořilo facilitované digitální tržiště na kterém se střetává nabídka zajímavých materiálů, které již u stávajícího majitele nenašli využití a kvalitních produktů z řad druhotných surovin s poptávkou po materiálech. A právě data hrají stěžejní součást. Platforma má za sebou 5měsíční pilotní provoz v rámci, kterého se podařilo zobchodovat desítky zakázek a propojit již více než 100 firem. Dvě stě firem služeb platformy pravidelně využívá, a to včetně takových gigantů, jako je SKANSKA, LIDL, IKEA, či ŠKODA AUTO. Lisované folie z prodejen, plastové regranuláty i kovy z výroby nacházejí lepšího majitele, stejně jak betonové recykláty ve stavebnictví. To vše nám ukazuje, že cirkulární ekonomika v praxi může fungovat a je čas na další optimalizaci.

Další cesta ke snižování transakčních nákladů vede právě přes data a strojové učení. Po několika měsíční práci na databázovém nástroji od začátku září spouštíme automatizovaný proces v rámci, kterého bude vložený inzerát strojově vyhodnocen a v reálném čase přeposlán na relevantní firmy se zájmem o danou komoditu. Od tohoto inovačního nástroje si slibujeme ještě rychlejší propojení firem na trhu a dramatický nárůst zobchodovaných materiálů. V současné době je totiž množství materiálů na trhu s neúměrně vysokou cenou díky mnoha prostředníků, kteří stojí mezi firmou produkující materiál a koncovým zařízením na zpracování druhotné suroviny. Přímé propojení mezi původcem odpadu a zpracovatelem bude znamenat i snížení ceny, a tedy doufejme i postupnou prioritizaci v porovnání s primárními zdroji. Těch, jak nám ukazují mezinárodní statistiky nemáme nekonečně. Aby se firma mohla zapojit do nového ekosystému stačí, když se na cyrkl.cz zdarma registruje a vyplní krátký dotazník, který nám pomůže zjistit o jaké komodity mají zájem a lépe zacílit nabídku. Následně bude registrované firmě každé ráno k rannímu šálku espressa chodit nová nabídka maximálně relevantní pro danou společnost.

Budoucnost odpadového hospodářství je jiná; decentralizovaná a efektivní. Právě data a strojové učení budou hrát stěžejní roli při využívání druhotných surovin a při přechodu z lineární na cirkulární ekonomiku obecně. Nám v CYRKL se podařilo tři zmiňované aktéry propojit a nabídnout zdarma řešení, které stojí za to prozkoumat. Podívejte se na cyrkl.cz a zapojte se i vy do revoluce v nakládání se zdroji.

 

Článek původně vyšel v Odpadovém fóru - září

‐ Cyril Klepek

Udostępnij artykuł:
Skopiuj link

Cyrkl w mediach